Ata ile başlayan erkek isimleri ve anlamları

Anne-babalar, daha doğmadan bebeklerine kavuşacakları için kendilerini tatlı bir heyecan içinde bulurlar. Öte yandan doğacak bebeğin ihtiyaçları, istekleri ve ismiyle birlikte pek çok endişe de beraberinde geliyor. Temel endişelerden biri olan yeni doğan bebeğe isim bulma süreci bazen sancılıdır. Bu süreçte ebeveynler bebekleri için pek çok isim düşünseler de bazı spesifik isimleri tercih edebilirler. Bu nedenle Ata ile başlayan erkek isimleri bebeğinize uygun bir isim olabilir. Ata ile başlayan erkek bebek isimleri ve anlamlarını merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Atabay: Büyük Selçuklu Devleti’nde otorite figürü, lider, saygı duyulan kişi ve aynı zamanda bir unvan anlamına gelir. Atahan: Büyük hükümdar, hanların atası demektir. Atalay: Şöhreti çok olan, şöhreti olan, insanlardan çok korkan kişi demektir. Ataol: Yeni nesillere rehberlik etme görevini üstlenen kişileri ifade eder. Atasay: Ataya hürmet, ataya hürmet, nesile hürmet demektir. Atamer: Cesur, büyük, güçlü ata, aynı soydan gelen demektir. Ataeli: Ataeli’nin doğup büyüdüğü vatandır, vatandır. Ataker: Savaşçı, savaş meydanlarında savaşan yiğit adamdır. Ataman: En büyük ata, şef, lider, ecdad

Ata ile başlayan erkek isimleri bebeğiniz için iyi bir seçenek olabilir.

Çocuğunuza Ata ile başlayan bir isim seçtiğinizde atalarıyla bağlarının güçlü olduğunu insanlara göstermiş olursunuz. Bu isimlerde ata anlamı belirli akrabalar bazında değil, milletin soyunun tamamında kullanılmaktadır. Atasagun: Şifacıların babası, şifa veren, hekimlerin atası olarak anılır. Atay: Herkesin tanıdığı bir kişi, Atakan: Damarlarında ata kanı dolaşan, ata kanı taşıyan bir kişi. Atacan: Ataya hoşgörülü olmak, babaya sevgi göstermek, gelenekleri korumak demektir. Ataberk: Yöneticilerin çocuklarını yetiştiren bilge kişidir. Ataner: Ata, soy, yiğit, savaşçı ata anlamlarını taşır. Ataç: Atası bilinen ataların devamıdır.

Atakol: Aynı zamanda saldırgan bir pozisyonda beklemek ve düşman saldırılarını püskürtmek anlamına da geliyor. Ata: Atalarını çok seven, özünden ve geleneğinden vazgeçmeyen, soyunun gücünü sürdüren kişi anlamına da gelebilir.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın