Son 20 Yılın En İyi Türk Filmleri – Türk Filmi Önerileri

Türk sineması birçok filmle dolup taşıyor. Her ay, her hafta yeni bir yapım ortaya çıkıyor. Aralarında çok az iyi yapım var. Sizler için “Türkçe film önerileri” derledik.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Nuri Bilge Ceylan’ın başyapıtlarından biri olan film, her dakikasıyla insanı kendine çekiyor. Anadolu’da bir bozkırda geçen filmin konusu da bir o kadar dikkat çekicidir. Bir cinayet soruşturması etrafında kurgulanan filmde her karakterin farklı bir yönü var. Film genel olarak durağan ve her karesinde farklı bir sanatsal ve edebi bakış açısıyla karşılaşıyoruz. Film uluslararası arenada pek çok ödüle layık görüldü.

Sarmaşık (2015)

Oyunculuk ve görüntü yönetmenliği açısından pek çok filmden ayrılan film, Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajlı filmidir. Konusu hiyerarşi ve otorite etrafında yapılanan filmde “Hepimiz aynı gemideyiz” mesajı izleyici tarafından algılanıyor. Ana hikaye bir grup denizcinin deniz yolculuğunu konu alıyor. Sarmaşık filmini son 20 yılın en iyi filmleri listesinden çıkarıp en iyi Türk filmleri listesine dahil etsek sürpriz olmayacak türden bir yapımdır.

Gönül Yarası (2005)

Uzun süre Doğu’da öğretmenlik yapan Nazım’ın emekli olma zamanı gelmiştir. O da memleketi İstanbul’a dönmeye karar verir. İstanbul ise Nazım’ı ekonomik zorluklara ve farklı yollara sürükleyecektir. Filmde ünlü Türk sinema oyuncusu Şener Şen de yer alıyor.

Vavin (2009)

Kara mizah unsurlarıyla dolu film, hiçbir şeyden memnun olmayan Celal’in hikâyesini anlatıyor. Celal’in eşi Sevilay, kocasıyla sıradan bir hayat yaşamak ister ve ona oldukça sadıktır. Yönetmen bu ikilinin desteklediği kurgu içerisinde hepimizin aklına gelen soruları yanıtlamaya çalışıyor. İnsanları iyi ve kötü diye ayırabilir miyiz? İyi insanlar iyi mi, kötü insanlar kötü mü? Neden mutsuzuz gibi soruların da eşlik ettiği güzel bir film sizleri bekliyor.

Yozgat Blues (2013)

Bir yandan gülümsetmeyi, bir yandan da başınızı ciddi belaya sokmayı başaran film, Yavuz adında bir şarkıcının hikâyesini anlatıyor. Şarkıcılık kariyerinin son günlerini yaşayan Yavuz, belediye okulunda kendi imkanlarıyla müzik eğitimi veriyor. Aynı zamanda bir alışveriş merkezinde şarkıcıdır. Bir gün bir kumarhaneden teklif alır. Kurs öğrencisi Neşe ile Yozgat’taki kumarhaneye gidecektir.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın