Trolleyen Ne Demek? Ne anlama Geliyor?

İnternetin aktif kullanımı hayatımıza yeni bir kelime kattı. Trollemek ne demek? Arama motorlarında sıklıkla aranmaya başlandı. İnternetin sosyal hayatımızdaki payı arttıkça çoğumuz muhtemelen trol kelimesiyle daha adını bile duymadan karşılaşmışızdır. Dilimizde “troll, trolling, trolling, trolling vb.” deriz. Kelimeleri kullanıyoruz.

“Trol” Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Sözlüklerde birçok farklı yorumu bulunan trol teriminin en yaygın yorumu basittir: “İnternetin rahatlığıyla kötülük yapan, iğneleyici ve küçümseyici sözlerle masum insanlara saldıran, ipi gevşek insanlar tarafından yapılan her şey, adeta bu amaçla yapılan her şey. Trollemek ne demek? Bu soru için en güvenilir adreslerden biri olan Wikipedia şu tanımlamayı yapmıştır. Wikipedia şu tanımı veriyor: “Amacı insanları üzmek veya internette tartışmalara neden olmak olan kişi. Forum, blog, sohbet odası gibi çevrimiçi ortamlarda insanları kışkırtan, duygusal tepkiler vermeye zorlayan veya dikkatini dağıtarak varlığını hissettirmeye çalışan kişi. Tıpkı efsanevi troller gibi internet trolleri de saklanarak sorun yaratmaya çalışırlar. Troller mümkün olduğunca öfke ve yıkım sergilerler. Ayrıca çoğu zaman gerçek bir amaçları yoktur.
Trollemek Ne Demektir? 1Trollemek ne demek?

En Popüler Troller Nerede?

Aslında internetin her yerinde pek çok troll ile karşılaşabiliyoruz. Genellikle bir YouTube videosunun yorumlarında bulunurlar. Video izleme oranları arttıkça maruz kaldıkları trol saldırıları da artıyor. Popüler blogların ve yorum açan haber sitelerinin yorum kısmında birçok trol yorumu bulabilirsiniz. Özellikle tartışmalı konularda dünyaya fikirlerini açıklamak isteyen insanların arasına sızarak tartışmaları şişirmeye çalışıyorlar.

Trollemek ne demek? Açık insanların tartışıldığı açık forumlar aynı zamanda trollerin de var olduğu kanallardır. Birbirini anlamaya çalışan ve kendi fikirlerini aktarmaya çalışan insanların arasına giren troller, forum moderatörleri tarafından engellenmediği sürece forumun büyümesini kaybetmesine neden olacaktır. Korkunç e-postalar yazarak insanları rahatsız etmeye çalışan troller de var. Üstelik bunu gerçek bir sebep olmadan yapıyorlar (bazen kime mesaj attıklarını bile bilmiyorlar). Trolling, Facebook, Twitter, Reddit, Instagram, Tumblr vb. sosyal medyada durum güncellemelerine yorum yapmak, bir tweet’e yanıt vermek, anonim soru sormak vb. popülerdir. Instagram, insanların fotoğraf paylaşmak için en çok kullandıkları platformlardan biridir. , en zengin trol kanallarından biridir. Trollemek ne demek?. Instagram’daki çoğu kişi herkese açık profiller kullandığından trollerin fotoğrafların altına yorum yapması kolaydır. Anonim sosyal ağlar troller için harikadır çünkü kimliklerini gizlerler ve kötü, çirkin davranışlarının bedeli konusunda endişelenmeden öfke ve nefret tohumları ekmelerine olanak tanırlar. Facebook’ta büyük markalara sahip olan Tumblr gençleri, ünlüler ve Twitter takipçileri her gün birçok troll ile karşılaşıyor. Bazen şakalar, yaramazlıklar ve alaycılıkla kısıtlayıcı bir durum gibi görünen “trolleme” sözcüğünden bahsediliyor ancak siber zorbalık örnekleri bunun bir sorun olabileceğini gösteriyor.

Trolling: Bir Korkağın Cesur Hissetme Yolu

Elbette her internet trollünün farklı bir hikayesi ve internet trolleme nedenleri farklıdır. Bu nedenler; İhmal, depresyon, öfke, kıskançlık, narsistik kişilik bozukluğu veya diğer duygusal sorunları olabilir ve çoğu, davranışlarının onları nereye götüreceğini bilemez. Bunu çevrimiçi olarak yapmak da çok kolaydır. Sahte isimler ve fotoğraflar kullanarak kendilerini gizleyerek, eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmeden vandalizm eylemleri gerçekleştirebilirler.

Trolling ve Anti-Trolling Nedir?

Trollemek ne demek? ve anti trol nedir; Kendinizi bir trol tarafından kışkırtılırken bulursanız yapılacak en iyi şey onu görmezden gelmektir. Bunu yapan insanlara kızıp zamanınızı boşa harcamak yapabileceğiniz en kötü şeydir. Söyledikleri hiçbir şeyi kişisel algılamayın. Bunu yapan kişinin gerçekten acı çeken ve kendini iyileştiremeyeceğini bildiği için acısını başkalarından çıkaran çaresiz bir kişi olduğunu unutmayın. Böylece ona kızmazsınız ve bu işe yaramaz ve yıkıcı oyunu oynamak zorunda kalmazsınız.

Sosyal Medyada Kontrolü Kontrol Altında Tutmak İçin Pratik İpucu

Trollemek ne demek? ve nasıl yapılacağı; Hakaret, iftira ve daha fazlası. Dolandırıcıları kolluk kuvvetlerine bildirmekten çekinmeyin. Trolleme hız kesmeden artıyorsa hesap güvenlik ayarlarınızı kontrol edin ve hesabınızı gizli yapın. Ülke gündeminde sıcak gelişmeler varsa konuyu güvenilir haber platformlarından takip edin. Provokatörlerinize asla sosyal medyada yanıt vermeyin. Her yoruma fazla kafa yormayın, hayatın ciddiye alınması gereken sorunlarla dolu olduğunu unutmayın. İşsiz bir trolün sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Unutmayın, karşınızdaki trolün yapacak başka bir şeyi yok. Bunu yaptığınızda ve beklendiği gibi trolün dikkatini çekmediğinizde onun geri çekildiğini göreceksiniz. Ayrıca sınırları geçmek için her zaman adli birimlere gidebileceğinizi de unutmayın.

Sosyal Ağlardaki Troller Nasıl Tespit Edilir?

Trollemek ne demek? Özel olarak konuşmak seni yeterince rahatsız ediyor mu? Cevabınız evet ise endişelenmeyin. İnsanları rahatsız etmeyi ve internette ortalığı kasıp kavurmayı seven trollerle yalnız değilsiniz. Kışkırtıcı, saldırgan argümanlar üreten, saldırgan mesajlar gönderen kişiler sosyal medya trolleri olabilir. Sosyal medyada her zaman konunun dışına mı çıkıyor? Sosyal medya trolleri bu platformdaki sohbet kanallarında hâlâ aktif durumda ve topluluğa saldırgan, provokatif mesajlar yayma eğiliminde. Forumlar, sosyal medya canlı yayınları, sohbet odaları ve gönderiler altındaki her türlü tartışma trolling için uygun ortamlardır. Sosyal medyada kullanılan dil kışkırtıcı mı? Bu insanlardan asla barışçıl bir dil kullanmalarını beklemeyin. Öfkeli insanların en iyi yaptığı şeylerden biri de kışkırtıcı bir dil kullanarak kaygı yaratmaktır. Gizli veya sahte bir kimliği var mı? Bingo! Evet kesinlikle bir sosyal medya trolüyle karşı karşıyasınız.

Sosyal Medya Trollü kimdir?

Sosyal medyayı trolleyen kişilere sosyal medya trolleri denir. Trollemek ne demek? Merak edenler, sosyal medya trolünün kim olduğunu öğrenmek için araştırma yapıyor. Sosyal medyada gerçekten trolling yapan biri ile sadece mizah kullanan biri arasında ayrım yapmak önemlidir. Mizah herkesin bildiği anlamda yaratılmıştır, şeytanların saklandığı başka bir duvar gibidir. Bir sosyal medya trolü sıklıkla bir komedyenle karıştırılır.

Sosyal Medyada Kaç Tür Trol Var?

Trollemek ne demek? Peki kaç tür trol var? Sosyal medyada trollerin pek çok türü vardır ancak en yaygın olanlarından bazıları; Yazım hatalarını düzeltip en ufak bir hata yapmanızı bekleyen kişiler, anlamsız yorum yazıp değersiz paylaşımlar yapan kişiler, herhangi bir yazı veya konu hakkında sürekli anlamsız şakalar yapan kişiler, ırkçı, cinsiyetçi, konu dışı vb. kişiler. işleri karıştıran, web sitelerine giren ve olumsuz SEO saldırıları yapan fanatiklerdir.

Sosyal Medya Trolleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Trollemek ne demek? Sorunun kısa tanımı şu şekilde; trol kişi. Ve bu durumla başa çıkmak gerekiyor. Ayrıca sosyal medyada zorbalıkla baş etmenin en güvenilir yolu yasal yollara başvurmaktır. Web sitesi ve forum moderatörleri, sosyal medya dolandırıcılarının birbirini anlamaya çalışan insanlara sızması, fikir alışverişinde bulunması ve görüşlerini aktarması için mükemmel çözümü bulabilir. Onlara trol yapma ve yorumlarını belirli bir tonda yayınlama fırsatı vermeyerek bir tür kafa karışıklığını önlerler. Kişisel sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını incelemek sizi sosyal medya dolandırıcılıklarından da koruyabilir. Bu davranış ister bireylere ister markalara karşı kullanılsın, hiçbir sosyal ağ trollemeye izin vermez. En popüler sosyal medya platformları olan Twitter, Instagram ve Facebook’un bu kötü niyetli uygulamalara ilişkin farklı düzenlemeleri bulunmaktadır ve bu uygulamalara uyulmaması veya sosyal ağların önlem alması gerekmektedir. Ayrıca, uygunsuz veya taciz edici davranışlarla karşılaşan herhangi bir kullanıcıyı, sorunu platforma bildirmeye teşvik ederler.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın